• Sakramenty święte

  • Chrzest

   Do Chrztu św. dziecko zgłaszają rodzice lub prawni opiekunowie w kancelarii parafialnej – (dzień i godziny otwarci kancelarii są podana na stronie). Potrzebny jest akt urodzenia dziecka i należy również już mieć wybrana datę sakramentu. Sakrament ten w naszej parafii jest celebrowany zwyczajnie w II i IV niedzielę miesiąca w czasie Mszy św. o godz. 11.00. Jeżeli chrzest św. odbywa się po za tymi terminami, a jest taka możliwość, to wówczas celebracja ma miejsce po Mszy św. Rodzice, dziecko i goście uczestniczą we Mszy św., a po Mszy św. w kaplicy Chrztu św. odbywa się ceremonia.

   Do chrztu potrzebni są rodzice chrzestni lub jeden rodzic chrzestny (nie ma możliwości, aby były to dwie kobiety lub dwaj mężczyźni – prawodawca tego zabrania). Musza oni spełniać określone warunki tzn. żyć zgodnie z wiarą katolicką, być po przyjęciu  sakramentu bierzmowania, nie żyć w konkubinacie tzn. żyjąc w związku nieć ślub kościelny.

   Jeżeli rodzice dziecka nie mieszkają na terenie parafii, (zameldowanie nie ma znaczenia, ważne jest gdzie mieszkają rodzice dziecka), powinni przynieść zgodę od swojego proboszcza na chrzest dziecka po za parafią.

   Nauki przed chrztem odbywają się w sobotę bezpośrednie poprzedzającą uroczystość chrztu  św. o godz. 17.30. W przypadku dorosłych kandydatów do chrztu, należy się również zgłosić do kancelarii parafialnej, ale obecność rodziców nie jest wymagana.       

    

   Bierzmowanie

   Przygotowanie do sakramentu bierzmowania rozpoczyna się z siódmej klasie we wrześniu, kiedy to kandydaci zgłaszają swoje pragnienie przygotowania się do tego sakramentu. Odbywa się to na spotkaniu w kościele. Termin i godzina spotkania jest podana we wrześniu w czasie ogłoszeń parafialnych. Młodzież która jest z klas starszych może również rozpocząć przygotowania zgłaszając się we wrześniu na spotkaniu. Przygotowania trwa około półtora roku, ponieważ najczęściej sakrament bierzmowania przyjmowany jest przez młodzież przed wakacjami kiedy kończą klasę ósmą.

   Spotkania formacyjne odbywają się raz w miesiącu (termin i godzina są ustalane z duszpasterzem odpowiedzialnym za grupę). Po za tym osoby proszone są o uczestnictwo we Mszy św. niedzielnej, w wyznaczonych nabożeństwach  i przyjmowanie sakramentu pokuty i pojednania. Koniecznością jest też, aby kandydaci i kandydatki do bierzmowani uczestniczył w katechezie szkolnej. Według przepisów diecezjalnych nie ma możliwości aby osoba, która nie uczęszczała na katechezę szkolną przygotowywała się do bierzmowania.

   W przypadku osób po 21 roku życia przygotowanie do bierzmowania jest organizowane w dekanatach raz w roku. Osoba pragnąca podjąć takie przygotowanie powinien zgłosić się do kancelarii parafialnej. 

    

   Msza św. – Eucharystia

   Celebracja Eucharystii odbywa się w naszym kościele:

   Msze święte w niedziele; 07:30 | 09:30 | 11:00 | 12:30 I 16:30 (IX – VI) | 18:30 | 20:00

   Msze święte w dni powszednie: 08:00 | 18:30

    

   Namaszczenie chorych

   Chorych w naszej parafii odwiedzamy w I sobotę miesiąca w godzinach porannych.

   W razie nagłej potrzeby i w zagrożeniu życia należy zadzwonić na numer parafialny, aby kapłan mógł dotrzeć z posługą do potrzebujących.

    

   Pokuta i pojednanie

   Sakrament pokuty i pojednania jest celebrowany w naszym kościele pół godziny przed Mszą świętą w tygodniu. A w niedzielę w czasie celebracji Eucharystii. 

    

   Kapłaństwo

   Kandydaci do kapłaństwa powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej po opinię proboszcza. Swoją kandydaturę należy zgłosić w Seminarium Duchownym. Wszelkie informacje na stronie seminarium: https://paradisus.pl/

    

   Małżeństwo

   Kandydaci do zawarcia sakramentu małżeństwa są proszeni aby zgłosić się pół roku przed planowaną datą ślubu. Należy przynieść akt chrztu, jeżeli nie było się ochrzczonym w tej parafii, świadectwo odbycia kursu przedmałżeńskiego i zaświadczenia o rozmowach w poradnictwie rodzinnym. Na miesiąc przed zawarciem związku małżeńskiego, jeżeli nupturienci pragną zawrzeć ślub konkordatowy należy również dostarczyć dokumenty z Urzędu Stanu cywilnego.

   Wszelkie informacje zostaną udzielone w kancelarii parafialnej.

  • Kontakty

   • Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
   • ul. Żeromskiego 21
    66-400 Gorzów Wielkopolski
    Poland
   • +48 668 343 488
   • NIP: 5992353074 | REGON: 040118621
   • 09 1240 3549 1111 0000 4438 0872

    Dla przelewów z zagranicy:
    SWIFT/BIC: PKOPPLPW
    IBAN: PL09 1240 3549 1111 0000 4438 0872
 • Galeria zdjęć

   brak danych